کد خبر : ۱۳۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲ -02 December 2019
سخنگوی سازمان انتقال خون با تأکید بر اینکه با توجه به فرا رسیدن فصل سرما نیاز به اهدای خون داریم، گفت: افراد ۱۸ تا ۶۰ ساله می‌توانند خون خود را اهدا کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون با تأکید بر اینکه با توجه به فرا رسیدن فصل سرما نیاز به اهدای خون داریم، گفت: افراد ۱۸ تا ۶۰ ساله می‌توانند خون خود را اهدا کنند.

به گزارش «آزادي»، بشیر حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه با توجه به فصل سرما نیاز به خون افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: سازمان انتقال خون به صورت شبانه‌روزی و مراکز اهدای خون این سازمان نیز از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر دایر بوده و آماده دریافت خون از هموطنان هستند.

وی با اشاره به شرایط اهدای خون، یادآور شد: سن اهدای خون از ۱۸ سالگی تا ۶۰ سالگی است؛ البته افرادی که به صورت مستمر یعنی سالی دو بار خون اهدا می‌کنند، می‌توانند تا ۶۵ سالگی نیز خون خود را اهدا کنند.

حاجی‌بیگی با اشاره به مدارک مورد نیاز هنگام اهدای خون، افزود: داشتن کارت ملی برای اهدا خون لازم است؛ ضمن اینکه انجام مشاوره و معاینات پزشکی، اندازه‌گیری وزن و فشار خون از جمله کار‌هایی است که هنگام دریافت خون کنترل می‌شود و کل فرایند دریافت خون از هر اهداکننده ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه تمام خون‌های اهدایی پس از انجام آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد، یادآور شد: این خون‌ها به مصرف بیمارستان‌های کشور می‌رسد؛ البته تنها خون استفاده نمی‌شود، بلکه فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده برای انجام جراحی‌ها مانند جراحی زنان، پلاکت برای بیماران سرطانی و پلاسما برای بیماران کبدی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارتی اهدای خون توسط یک فرد به نجات سه نفر منتهی می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون پلاکت در کشور تولید می‌شود، گفت: در ایران مردان می‌توانند در سال ۴ بار و زنان ۳ بار خون خود را اهدا کنند.

حاجی‌بیگی از مراجعه سالانه ۲.۵ میلیون نفر به مراکز اهدای خون کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدا می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه نزدیک به ۱۸۲ بیمارستان در کشور کل خون مورد نیاز خود را از مراکز اهدای خون این سازمان دریافت می‌کنند، بیان داشت: سالانه ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی بین مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توزیع می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت اهدای خون در شهر تهران، خاطرنشان کرد: ۱۷ درصد از اهداکنندگان خون در تهران بوده؛ در حالی که ۲۵ درصد خون اهدایی نیز در تهران مصرف می‌شود.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار