کد خبر : ۱۳۸۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰ -01 December 2019
«چرا علی لاریجانی کنار کشید؟، صادق زیباکلام: احمدی‌نژاد می‌آید، خباز: در طرح سرا با دست خودمان نیرو‌های اصلاح‌طلب را می‌سوزانیم» از جمله مهم‌ترین عناوین گزارش‌های رصد شده از تارنما‌های خبری داخلی، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.
به گزارش«آزادی» ، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته‌ترین گزارش‌های پایگاه‌های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده‌ای از این گزارش‌ها را انتخاب و با عنوان «مهم‌ترین محور تارنما‌های خبری» منعکس کرده است.

چرا علی لاریجانی کنار کشید؟

انتخاب در گفتگو با محمدصادق جوادی حصار تحلیلگر سیاسی آورد: محمدصادق جوادی حصار در ارتباط با اظهارات دیروز علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، پیرامون اینکه در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه‌ای برای حضور ندارم، بر این باور است که احتمالا در آینده او دلایل استعفای خود را اعلام خواهد کرد، اما اگر از شواهد و قراین بخواهیم موضوع را مورد تحلیل قرار دهیم باید حتما به مسائل اخیر کشور و در بطن آن موضوع افزایش قیمت بنزین توجه داشته باشیم.

وی افزود: «حضور لاریجانی در نشست شورای هماهنگی سران سه قوه و مطرح شدن نام او به عنوان یکی از مسئولین امضاکننده تصمیم افزایش قیمت بنزین، از دو سو مورد هجمه قرار گرفت. در سطح ابتدایی نمایندگان مجلس با اظهارات نگرانی از تصمیم او را مورد بازخواست قرار دادند که چرا بدون اجازه نمایندگان چنین اقدامی را انجام داده‌اید. از سوی دیگر، مردم نیز از تصمیم لاریجانی ناراضی هستند که چرا چنین اقدامی انجام داده است. مجموع این دو روند، محبوبیتی را برای او باقی نگذاشته و حدس من این است که او در انتخابات آینده در صورت نامزد شدن رای نخواهد آورد.»

صادق زیباکلام: احمدی‌نژاد می‌آید

فرارو به نقل از صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اینکه احمدی نژاد چه خواهد کرد؟ آورده است: «من از فردای مرداد ۹۲ که مراسم تحلیف آقای روحانی برگزار شد و آقای احمدی نژاد رسما کنار رفتند تا به امروز همواره گفته ام آقای احمدی نژاد را نباید دست کم گرفت و او را تمام شده دانست. آقای احمدی نژاد سه ویژگی مهم دارد. اول این که از چهره‌های سنتی‌تر اصولگرا، جوانتر است. دوم اینکه خیلی از کادر‌های اصولگرا و شخصیت‌های این جریان از ایشان طرفدارای می‌کنند. ویژگی سوم احمدی نژاد این است که اگر همین فردا انتخابات برگزار شود حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای دارد، بدون تبلیغات؛ بنابراین هرکس دیگری که جای احمدی نژاد باشد با داشتن این سه خصوصیت مهم، کنار نمی‌کشید.»

او افزود: "آقای احمدی نژاد یک نیروی جدی و حتی شاید جدیترین نیروی سیاسی در آینده کشور است؛ بنابراین طبیعی‌ترین اتفاقی که ممکن است بیافتد این است که خودش را با چراغ خاموش یا روشن برای ورود به عرصه انتخابات خود را آماده کند. البته به نظر نمی‌رسد او خود نامزد انتخابات مجلس شود. اما من یقین دارم که در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه کوچک و بزرگ آقای احمدی نژاد نماینده خواهد داشت. "

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا ورود احمدی نژاد به انتخابات مجلس مقدمه‌ای برای نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهد بود، گفت: «احمدی نژاد به طور جدی وارد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. احتمال زیاد هم خودش نامزد خواهد شد، چرا که چهره اصلی این جریان برای ریاست جمهوری خود آقای احمدی نژاد است و هیچ کس غیر از او این قابلیت را ندارد. با توجه به نفوذ احتمالی که در انتخابات مجلس به دست می‌آورد بعید است که شورای نگهبان بتواند او را رد صلاحیت کند؛ بنابراین اگر همه چیز طبق مراد جریان احمدی نژاد پیش برود، باید گفت: او در سال ۱۴۰۰ هم مجلس را خواهد داشت و هم قوه مجریه را.»

خباز: در طرح سرا با دست خودمان نیرو‌های اصلاح‌طلب را می‌سوزانیم

پایگاه خبری خبرآنلاین در گفتگو با محمدرضا خباز عضو حزب اعتماد ملی آورده است: طرح «سرا» از همان روز‌های ابتدایی که مطرح شد، حاشیه‌هایی را به همراه داشت و با مخالفت‌های گسترده بعضی چهره‌های اصلاح‌طلب مواجه شد. اختلافی که عده‌ای را نگران کرده به اختلافات گذشته افزوده شود و به حدی برسد که منجر به انشقاق در میان اصلاح‌طلبان و ارائه چند لیست از سوی آنان شود.

البته محمدرضا خباز که خود با دیده تردید به این طرح نگاه می‌کند می‌گوید که نباید فورا به این طرح حمله کرد یا در حسن نیت طراحان آن شک کرد.

بخشی از این گفت: وگو را در ادامه بخوانید:

آقای خباز! طرح «سرا» که از سوی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس پیشنهاد شد همچنان با نقد‌هایی روبروست و حتی به نظر می‌رسد که حامیان خود طرح از اجرای آن عقب‌نشینی کرده اند یا پذیرفته اند باید اصلاح شود، این طرح واقعا چقدر فکر شده جایگزین روش‌های گذشته شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شد؟

اولا باید به نظر افرادی که این طرح را پیشنهاد دادند، احترام بگذاریم و درست نیست که تا کسی نظر داد و طرحی ارائه کرد به او حمله کنیم. ممکن است ما آن طرح را قبول نداشته باشیم یا نظرمان فرق کند؛ بنابراین حمله کردن به این طرح و نظرات افراد کار خوبی نیست.

اما باید ببینیم طرح «سرا» چه مضار و چه منافعی دارد، اولین مضار این طرح این است که دستگاه‌های نظارتی مانند شورای نگهبان، آن طور که شنیده می‌شود، این طرح را خلاف قانون و تبلیغ زودرس می‌دانند. چون این طرح، تبلیغ زودرس است، اگر شما تعدادی از افراد مانند زید و عمر را بیاورید و دستگاه‌های نظارتی هم بگویند این تبلیغ زودرس است و بعد هم در هیئت‌های اجرایی و نظارت آنان را رد کنند، خدمتی نکردید.

من گفتم اگر این طرح را می‌خواهند پخته‌تر کنند، از هیئت‌های نظارت و اجرایی انتخابات، استعلام کنند که این طرح آیا تبلیغ زودرس تلقی می‌شود یا خیر. اگر گفتند نه، خب می‌شود یک قدم به جلو رفت و بررسی کرد. اما اگر قرار بر این باشد که ما این طرح را اجرا کنیم و مورد اشکال باشد، به دست خودمان، نیرو‌های اصلاح‌طلب را می‌سوزانیم، چون قرار است اسامی افراد گفته شود.

حرفه؛ زیر تیغ اعدام!

فرارو در گفتگو با محمد درویش، کنشگر محیط زیست آورده است: اعدام یک محیط‌بان برای اولین بار در کشور سبب نگرانی‌های زیادی شده است، خصوصا که دو محیط‌بان دیگر نیز هم‌اکنون در انتظار چنین حکمی هستند.

سال ۱۳۸۹ محیط‌بان علی افضلی، همراه خانواده‌اش حین گذر از مسیری متوجه یک شکارچی می‌شود، با توجه به سابقه این فرد، تعقیبش می‌کند. شکارچی که در خودرواش گوشت شکار داشته وارد منزل پدر همسرش می‌شود، افضلی هم تا آنجا تعقیبش می‌کند و بعد از اطمینان از اینکه شکارچی تخلف کرده با او درگیر می‌شود. درگیری بالا می‌گیرد و در نهایت از اسلحه‌ای که همراه محیط بان بوده، به سمت شکارچی شلیک می‌شود.

بعد از نه سال ۶ آذر ماه، این محیط‌بان اعدام می‌شود و نامش به عنوان اولین محیط‌بان اعدام شده، ثبت می‌شود. هرچند که ماجرا به سادگی کلماتی که اینجا نوشته شده نیست و جزئیات و حواشی حادثه خیلی بیشتر از این عبارات است، اما حکم قاضی بخاطر قتل عمد قصاص بوده، و این حکم اجرا می‌شود با این سوال که آیا سزای محیط‌بان وظیفه‌شناس قصاص است؟ این حکم باید سرلوحه سایر محیط‌بانان باشد تا مراقب اختیارات خود هنگام استفاده از سلاح باشند؟ محیط زیست میدان جنگ محیط‌بانان و شکارچیان شده؟

محمد درویش، کنشگر محیط زیست در گفتگو با خبرآنلاین به این سوالات جواب داده است.

سابقه حکم قصاص برای محیط‌بانان به چه زمانی برمی‌گردد؟

تاکنون برای ۱۱ محیط‌بان حکم قصاص صادر شده بود، اما آقای افضلی اولین محیط‌بان اعدام شده در تاریخ محیط زیست محسوب می‌شود.

بقیه محیط‌بانان چطور از قصاص نجات پیدا کردند؟

با حمایت و پادرمیانی سازمان محیط زیست، فعال محیط زیست و همه کسانی که می‌توانستند از اولیای دم مقتول رضایت بگیرند. معمولا تلاش می‌شد که اجرای حکم را به تعویق بیندازند و در این فاصله تلاش می‌شد خانواده مقتول راضی به بخشش شوند.

مشکل اصلی محیط‌بانان که اسلحه حمل می‌کنند، اما دچار این مشکلات می‌شوند، چیست؟

مثل همه مشاغلی که اجازه حمل اسلحه دارند، برای محیط‌بانان هم این اجازه به معنی آزاد بودن برای استفاده از آن محسوب نمی‌شود. محیط‌بان اجازه دفاع از خودش را دارد، اما اجازه ندارد اولین شلیک‌کننده باشد، مگر برای دفاع، در سایر مواردی که حکم قصاص صادر نشده به این دلیل بوده که محیط‌بان توانسته ثابت کند که قصد دفاع داشته است.

محمد متوسلانی: سال‌هاست شهروند درجه ۲ حساب می‌شوم

پایگاه خبری خبرآنلاین در گفتگو با محمد متوسلانی کارگردان و بازیگر پیشکسوت سینمای ایران آورد: کارگردان «کفش‌های میرزا نوروز» که آخرین بار، سال ۹۴ در سریال «گاهی به پشت سر نگاه کن» به عنوان بازیگر حضور داشته و بعد از ۴ سال دوری از بازیگری با سریال «به رنگ خاک» به کارگردانی حسن لفافیان و محسن یوسفی به تلویزیون بازگشته است، درباره علت کم کار شدنش به خبرآنلاین گفت: «این اواخر من کم کار شده‌ام، زیرا دوست ندارم فقط در عرصه بازیگری باشم و تمایل دارم در هر کاری حضور داشته باشم. به علاوه، دوست دارم در کار‌هایی باشم که خود کار حتما مورد تایید من باشد و اینکه به جایی وابسته نباشد یا سفارشی برای جایی ساخته نشده باشد و در نهایت اینکه نقشی که به من پیشنهاد می‌شود موضوعی باشد که برایم تازگی دارد و کار متفاوتی در کارنامه کاری من به حساب می‌آید. خب کمتر فیلمی همه این شرایط را با هم به من می‌دهد و از آنجایی که من از راه بازیگری کسب درآمد نمی‌کنم سعی می‌کنم آن چیزی را بپذیرم که مورد علاقه‌ام باشد و به کارنامه کاری من آسیب نزند.»

متوسلانی در ادامه درباره علت کم کار شدنش بعد از انقلاب گفت: «این که من بعد از انقلاب کم‌کارتر شدم موضوعی طبیعی است. به این دلیل که شرایط کاری من بعد از انقلاب با قبل از انقلاب خیلی فرق داشت، بعد از انقلاب به نوعی ما شهروند درجه دو محسوب می‌شدیم به همین دلیل برای کار کردن دچار مشکل شدیم البته هنوز هم گاهی این مشکل را داریم.»
منبع: ایرنا
برچسب ها: آزادی ، مهم ترین ، تارنما
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار