کد خبر : ۱۳۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۳ -01 December 2019
استاندار تهران خبر داد:
استاندار تهران با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های متولی باید برای رفع مشکل آلودگی هوای پایتخت کمک کنند، به تخصیص اعتبار بیش از هزار میلیارد تومانی دولت اشاره کرد که برای سرعت بخشی به روند احداث متروی این کلانشهر در اختیار شهرداری قرار گرفته است.

به گزارش «آزادی»، انوشیروان محسنی بندپی روز شنبه در حاشیه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان تهران در جمع خبرنگاران افزود: طی هفته گذشته نه فقط پایتخت که همه کلانشهر‌ها و شهر‌های صنعتی دچار معضل آلودگی شدید هوا شده اند که با پایداری و سکون هوا همراه بود، به گونه‌ای که دیروز (جمعه) سرعت باد در استان تهران به چهار متر در ثانیه می‌رسید، یعنی حتی نمی‌توانست یک برگ را تکان دهد.

محسنی بندپی اظهارداشت: متاسفانه انباشت ذرات آلاینده به حدی بود که بارندگی هم نتوانست یک حالت پاکی را به هوا برگرداند و وقتی بعد از ظهر جمعه هوا پایدار شد، شاهد تشدید آلودگی بودیم.

استاندار تهران به تجربه پاکی هوا در عصر روز جاری اشاره کرد و گفت: با وزش باد با سرعت ۲۵ تا ۳۰ متر بر ثانیه، کاهش حجم تردد وسایل نقلیه، تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، معادن، اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل و ممنوعیت تردد کامیونت‌ها شاهد کاهش آلودگی هوا بودیم.

وی خاطرنشان کرد: این کاهش در حالی بود که حتی انتظار نمی‌رود که وزش باد از سمت غرب بتواند کل آلاینده‌ها را از سطح شهر خارج کند.

همه دستگاه‌های متولی به مسئولیت خود عمل می‌کنند

محسنی بندپی با اشاره به اقدامات انجام شده دستگاه‌های متولی در حوزه آلودگی هوا، اضافه کرد: همه کار‌ها مانند تعطیل کردن معادن، یا جلوگیری از تردد خودرو‌ها که به عهده شهرداری نیست؛ در این زمینه صنعت، معدن و تجارت، پلیس راهداری و وزارت بهداشت با پایش لحظه به لحظه وضعیت و اعلام آماده باش به نیرو‌های اورژانس فعالیت داشته اند.

اقدامات قبل از وقوع بحران آلودگی

استاندار تهران در ادامه به اقدامات انجام شده پیش از آغاز جریان آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات ملزم سازی نیروگاه‌های اطراف استان به استفاده از سوخت گاز به جای مازوت یا هر نوع سوخت آلاینده دیگر بود.

وی ادامه داد: جدی گرفتن و نظارت مستمر بر معاینه فنی خودرو‌ها نیز از دیگر اقدامات در این زمینه محسوب می‌شود.

وقتی اقدامات پیشگیرانه جواب نمی‌دهد

محسنی بندپی تصریح کرد: با وجود همه اقدامات، وقتی چهار میلیون موتورسیکلت و نزدیک پنج میلیون خودرو در تهران تردد می‌کنند و با آن وضعیتی که موتور این خودرو‌ها دارند خود به خود شاهد این وضعیت آلودگی در استان خواهیم بود.

استاندار تهران تاکید کرد: چند کار باید توامان صورت بگیرد، یکی آنکه نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری، سرعت بخشی به احداث مترو به منظور انتقال ترافیک از سطح خیابان به زیر زمین، جدی گرفتن معاینه‌های فنی خودرو‌ها و استاندارد کردن وسایل نقلیه باید در دستور کار جدی و مستمر مسئولان باشد.

وی اعلام کرد: باید موتور خودرو‌های تولید داخل استاندارد شود؛ چگونه خودرو‌های اروپایی در هر ۱۰۰ کیلومتر چهار تا پنج لیتر بنزین مصرف می‌کنند، اما همچنان میزان مصرف خودرو‌های ایرانی در سطح هفت تا هشت لیتر مانده است.

اعتبار بیش از هزار میلیارد تومانی دولت برای پایتخت

محسنی بندپی به تخصیص اعتبار بیش از یک هزار میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه برای سرعت بخشی به روند احداث متروی پایتخت اشاره کرد و گفت که این رقم در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته است.

استاندار تهران گفت: دولت در بدترین شرایط مالی برای سرعت بخشی به روند احداث خطوط متروی تهران چنین کمکی می‌کند.

وی افزود: در صورتی که بتوان با وارد کردن سه هزار دستگاه ناوگان اتوبوس رانی به تهران، اقدامی مانند مترو انجام داد می‌توان شاهد تاثیر آن در کاهش آلودگی هوای پایتخت بود.

نمی‌توان به پیش بینی هواشناسی برای اعلام تعطیلی‌ها اعتماد کرد

محسنی بندپی یادآورشد: تجربه امروز نشان داد که چندان نمی‌توان بر روی پیش بینی‌های هواشناسی به علت تغییرات اقلیمی حساب باز کرد.

استاندار تهران گفت: باید اعتماد مردم را حفظ کنیم و خیلی‌ها پیام داده اند که چرا با آنکه هوای تهران سالم شد، اما فردا را تعطیل اعلام کرده اید، در حالی که این موضوع به علت اصرار مردم برای اعلان زودهنگام تعطیلی مدارس بود و هواشناسی نیز تا آن زمان گزارش می‌داد که همچنان شاهد تداوم انباشت آلاینده‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: عیبی ندارد، اگر لازم باشد از مردم عذرخواهی هم می‌کنیم، اما اجازه بدهند وقتی به اطمینان رسیدیم تصمیم برای تعطیلی‌ها را اعلام کنیم که اگر شرایطی است که دانش آموزان می‌توانند به مدرسه بروند از برنامه درسی عقب نمانند.

حمایت دولت از شهرداری تهران

محسنی بندپی به نامه ارسال شده دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد و گفت: این سازمان طی این نامه اعلام کرده است که تسهیلات بسیار خوبی را در اختیار شهرداری تهران و چند شهرداری دیگر فقط برای توسعه حمل و نقل عمومی و احداث مترو قرار داده است.

استاندار تهران گفت: این بودجه علاوه بر سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان عوارض مالیات بر ارزش سالانه‌ای است که دولت در اختیار شهرداری پایتخت قرار می‌دهد.

وی به افزایش عوارض دریافتی شهرداری از سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: این موضوع یعنی یک درآمد پایداری را برای شهردار تهران فراهم کرده ایم تا بتواند در ارائه خدمات شهری، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و اجرای طرح‌های در دست احداث تلاش کند.

محسنی بندپی تاکید کرد: شهرداری تهران باید یک مقدار در هزینه‌های جاری تجدید نظر کند تا بیشتر اعتبارات به سمت کار‌های عمرانی تخصیص یابد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: