کد خبر : ۱۳۶۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹ -25 November 2019
یک کارشناس اقتصادی با بیان این که صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات در ایران را پرداخت می‌کند گفت: این در حالی است که در اکثر کشور‌های پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است.
یک کارشناس اقتصادی با بیان این که صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات در ایران را پرداخت می‌کند گفت: این در حالی است که در اکثر کشور‌های پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است.

به گزارش «آزادي» ، سینا احدیان، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش در خصوص وضعیت صنعت در اقتصاد ایران تصریح کرد: سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، ۱۲ درصد است. اما صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات کشور را پرداخت می‌کند. در دنیا این روند برعکس است.

وی ادامه داد: سهم صنعت در تولید ناخالص کشور‌های مالزی، کره جنوبی و فرانسه بیش از ۲۰ درصد است و در پرداخت مالیات نیز ۳.۲، ۱۳.۶ و ۱۶.۵ درصد می‌باشد. به طورکلی در اکثر کشور‌های پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است.

احدیان گفت: وقتی وضعیت صنعت ما بدین شکل است، پس توان رقابت با کشور‌های پیشرفته را از دست می‌دهد. در حال حاضر دست دولت در گلوی صنعت گران است و آن‌ها تحت فشار هستند. اساسا مالیات منبع درآمد دولت‌ها در کشور‌های پیشرفته است. همچنین به عنوان ابزار تنظیمی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: این مسئله بدین معناست که مالیات ابزاری برای رشد صنایع مولد است. بدین ترتیب که دولت با کاهش مالیات صنایع مولد به رشد و نمو آنان کمک می‌کند و به نوعی از مالیات به عنوان مشوق استفاده می‌نماید.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بر اساس قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۹۴، واحد‌های مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد. همچنین طبق قانون برای شهرک‌های صنعتی که فاصله ۱۲۰ کیلومتر تا تهران دارند، ۵ سال معافیت مالیاتی باید در نظر گرفته شود.

احدیان تاکید کرد: پس از این موضوع، هیئت وزیران در تدوین آیین نامه اجرایی این قانون، بندی اضافه می‌کند که باید فاصله هوایی شهرک‌ها بیش از ۱۲۰ کیلومتر باشد تا مشمول قانون گردند. همین مسئله باعث شد که خیلی از صنایع اطراف تهران مشمول مالیات شوند. البته نکته جالب ماجرا اینجاست که شهرک‌های صنعتی قم و سمنان مشمول این فاصله نمی‌شوند.

وی ادامه داد: البته در توضیح این استثنا باید از آقای رئیس جمهور و رئیس مجلس سوال شود!

احدیان تصریح کرد: همین اضافه شدن بند به آیین نامه، خیلی از صنایع را به تعطیلی کشاند و باعث شد تولید به انزوا برود. همچنین باعث فرار سرمایه گذاران داخلی و خارجی از تولید شد.

وی ادامه داد: دو نفر از وزرای وقت در همان زمان نسبت به فاصله هوایی صنایع اعتراض کردند. اما تا کنون هیچ اتفاقی صورت نگرفته است و معاون اول رئیس جمهور به این نامه‌ها پاسخ نداده است.

احدیان با بیان اینکه ۵۲ درصد از ۳۰۰ هزار میلیاردر کشور پرونده مالیاتی ندارند، افزود: ۴۸ درصد مابقی نیز مالیات واقعی خود را پرداخت نمی‌کنند. در این کشور باید دلالان و پزشکان و وکلا مالیات دهند که درآمد‌های راحت و بالا دارند. اما در حال حاضر بار مالیات کشور روی تولید است.

احدیان در پایان گفت: یک ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور با فرماندهی معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد، اما تاکنون هیچ تاثیری نداشته است. باید از فرار مالیاتی در کشور جلوگیری کرد و بار پرداخت مالیات را ار دوش کارآفرینان و صنعتگران برداشت
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: