کد خبر : ۱۳۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳ -16 November 2019

سفر استانی رئیس‌جمهور به یزد و کرمان به واسطه لحن تند و تهدیدهای روحانی به افشای فسادهای میلیاردی چنان به حاشیه کشیده شد که بخش‌هایی از سخنان حائز اهمیت وی مغفول ماند. به عنوان مثال روحانی روز دوشنبه و در مراسم افتتاح کارخانه احیاء مستقیم و شروع عملیات اجرایی طرح توسعه فولاد بافت یک بار دیگر به ضرورت ادامه مذاکره پرداخت. روحانی در حالی تاکید کرد «ما سر هر میز مذاکره‌ای که برای منافع ملت ضرورت داشته باشد، می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم.» که در ماه‌های گذشته نیز بارها چنین سخنانی درباره ضرورت و تمایل دولت به مذاکره گفته و بعد هم ناگزیر به عقب‌نشینی شده بود.


به گزارش «آزادی»، اصرار آقای رئیس جمهور به حفظ این موضع آنجا روشن می‌شود که در نظر داشته‌باشیم وزیر امورخارجه وی نیز چند روز قبل و در نشست بیست و چهارم شورای وزیران خارجه سازمان همکاریهای اقتصادی «اکو» در ترکیه سخنانی از همین جنس گفت. ظریف تاکید کرد که «راه مذاکره درباره حفظ برجام، باز است».


همزمانی این مواضع دولت با برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی و فرآیند تصمیم‌گیری درباره مذاکره یا عدم مذاکره در ساختار جمهوری اسلامی ایران، این سوال را به ذهن می رساند که مخاطب روحانی و ظریف کیست؟ در شرایطی که مقام معظم رهبری (در دیدار با دانشجویان و دانش‌آموزان در روز سیزده آبان) صراحتا گفت «مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد، چون قطعا هیچ امتیازی نمی‌دهند» ، سخن گفتن از ضرورت حفظ منافع در چارچوب مذاکره چه معنایی دارد؟


مخالفان و منتقدان دولت به طور معمول از این فرصت‌ها و موضع‌گیری‌ها برای ایجاد تقابل بین دولت و رهبری استفاده می‌کنند اما گروهی از تحلیل‌گران با نگاهی واقع‌بینانه چنین اظهاراتی را دارای مصرف خارجی و در جهت ترغیب طرف غربی به ادامه مذاکره می‌دانند.


برخی دیگر از اهالی سیاست اما فراتر رفته و معتقدند که اظهاراتی از این دست نه بلوف دیپلماتیک بلکه سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران است. به اعتقاد این گروه مقصود دولتی‌ها از مذاکره ، مذاکره با طرف‌های برجام منهای آمریکا است. کمال دهقانی فیروزآبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از جمله افرادی است که در این گروه جای می‌گیرد.


او در گفت‌وگویی با «آزادی» دراین‌باره گفت: « سخنان آقای روحانی و ظریف ناظر بر انجام مذاکره از سوی ایران نیست چراکه ما قبلا مذاکرات لازم را کرده و به برجام رسیده‌ایم. سیاست ما درباره این توافق اما از همان ابتدا، حفظ آن بوده است. ایران می‌گوید تا زمانی به برجام پایبند و متعهد است که طرف‌های دیگر نیز پایبند باشند و به تعهدات خود عمل کنند. به این ترتیب اگر قرار بر برگزای مذاکره باشد، طرف‌هایی دیگر برجام باید نسبت به انجام آن اقدام کنند».
وی افزود: « مقامات ایران حفظ منافع ملی را در دستور کار دارند و مادامی که طرف‌های دیگر برجام بخواهند این معاهده را حفظ کنند، ایران نیز همکاری می‌کند. جمله اخیر آقای ظریف حاکی از همین است که ایران فضا را برای مذاکره باز گذاشته تا طرف‌های برجامی به خصوص اروپایی‌ها طی مذاکراتی محدودیت‌هایی که برای ایران ایجاد کرده‌اند را بردارند و بر اساس ظرفیت‌های برجام با ایران روابط عادی برقرار کنند و تسلیم یکجانبه‌گرایی امریکا نباشند.»
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه ایران آماده برگشت از اقدامات کاهش تعهدات خود است، گفت: « در حقیقت اگر آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز برنامه کاهش تعهدات خود را متوقف کرده و به شرایط قبلی برمی‌گردد. این برای ایران خیلی سخت نیست. سیاست ایران در خصوص برجام ثابت و بر اساس اصل وفای به عهد و در چارچوب منافع ملی است. اقدامات اخیر ایران بر اساس آن چیزی است که در این توافق‌نامه پیش‌بینی شده است و اکنون بر اساس پی‌نوشت‌های مقام معظم رهبری در حال عمل است.»
وی تاکید کرد: « کاهش تعهدات ما در مقابل انجام ندادن تعهدات از طرف مقابل خصوصا اتحادیه اروپا است. طبیعتا اگر مذاکره‌ای بتواند طرف‌های اروپایی را به برجام متعهد کند، جمهوری اسلامی ایران منعی برای آن ندارد.»
دهقانی فیروزآبادی اصرار دولت به ادامه مذاکره را منافی نظرات رهبری درباره مذاکره ندانست و گفت:‌« آنچه که مقام معظم رهبری درباره مذاکره گفتند، به مذاکره با آمریکا مربوط است. دستگاه دیپلماسی نیز به هیچ وجه خلاف نظر مقام معظم رهبری حرکت نکرده و در این راستا گام برنداشته است. دولت تمایلی به مذاکره با امریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین منافع ملی خود گام برمی‌دارد و از هر مذاکره‌ای که طرف‌های برجام را به تعهدات خود پایبند کند، استقبال می‌کند. »

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار