کد خبر : ۱۳۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲ -10 November 2019
بر اساس مصوبه امروز مجلس، گزارش‌های ارسالی مجلس به قوه قضائیه، خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.
به گزارش «آزادی» ، بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس به منظور رفع ایراد شورای نگهبان در دستور کار جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس قرار گرفت.

طبق ۲۰۲ آئین‌نامه داخلی مجلس که بخشی از آن برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد «رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت یا تغییر بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کند».

نمایندگان مجلس همچنین به منظور تامین نظر شورای نگهبان ماده ۶ طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کردند که بر اساس آن یک ماده به عنوان ماده ۲۳۴ مکرر به قانون الحاق می‌شود: «هر یک از کمیسیون‌ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد ۲۱۱، ۲۱۴ و ۲۳۴ این قانون را پس از تصویب مجلس تهیه و فورا از طریق هیات رئیسه حسب مورد به قوه قضائیه یا مراجع قانونی ذیربط ارسال می‌کند. گزارش‌های ارسالی به قوه قضائیه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده‌ها را هر سه ماه یکبار به اطلاع نمایندگان می‌رساند».

طبق تبصره ۱ این ماده، موارد مذکور در مواد ۲۱۵ و ۲۳۴ این قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم – تعزیرات) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. عزل یا برکناری مقاماتی که در قانون اساسی احکام خاصی دارد مطابق همان قانون اقدام می‌شود.

به موجب تبصره ۲ این ماده، گزارش ماده ۲۳۴ در مورد رئیس جمهور بر اساس بند ۱۰ اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: