کد خبر : ۱۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹ -07 November 2019
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اقلیم آبادان با صید و صیادی پیوند خورده است؛ اگر در مسیر توسعه صید و پرورش آبزیان، فهم جدیدی داشته باشیم، می‌توانیم شرایط بهتری را شاهد باشیم.
به گزارش«آزادی» ، غلامرضا شرفی ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات حوزه صید، صیادی و آبزی پروری شهرستان که با حضور رئیس کل شیلات کشور در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه شهرستان آبادان برگزار شد، افزود: مسیر توسعه از چنین گذرگاهی عبور می‌کند و موقعیت آبادان توسعه اش در این شکل تعریف شده است.

وی با اشاره به برخی مشکلات بخش صید و صیادی در آبادان اظهار کرد: باید فکری به حال تعدد شناور‌های سبک و سنگین در این منطقه شود، چرا که مختصات و امکانات برای این حجم از شناور‌های بسیار کم و ناچیز است.

شرفی با بیان اینکه وجود دو میلیون نفر در ۱۲۰ کیلومتر پهنه آبی یکی از مولفه‌های توسعه است، تصریح کرد: دومین مولفه توسعه مرکزیت را آبادان دارد.

نماینده مردم آبادان در مجس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه به یک انسجام فکری و حرکت سازمان یافته در بدنه دولت نیاز است، یادآور شد: ما نمایندگان آبادان برای کمک به این مسئله اعلام آمادگی می‌کنیم و لذا اگر در این باره خوراک علمی وجود داشته باشد، در بودجه سال آینده هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

شرفی گفت: صید سنتی شاید بر حسب ظاهر یک کارآفرینی عددی ایجاد می‌کند، اما این صید منسوخ شده است؛ لذا ناوگان باید مکانیزه شود، از سوی دیگر نیز بازار سازی منسوخ شده و نیاز سنجی مد نظر است و لذا وقت، انرژی و هزینه‌ای که صرف بازار سازی می‌شود نمی‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: امید می‌رود تا با همفکری یکدیگر (شیلات و شرکت‌های تعاونی) به جایی برسیم که ناوگان پیشرفته و مکانیزه‌ای داشته باشیم.

شرفی با تاکید بر اینکه باید نگاه علمی به پرورش آبزیان انجام شود، اظهار کرد: اگر تاکنون در این باره موفقیت چندانی حاصل نشده به سبب آن است که به شکل علمی چندان به آن ورود نکرده ایم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس کل شیلات کشور تصریح کرد: در جلسه‌ای از سوی استاندار خوزستان به شکل آزمایشی مجوز و پروانه صید ۳ ساله به ۴۵۰ صیاد آبادانی داده شد تا بعد‌ها به شکل سازمان یافته‌ای به آن برسیم، به طور حتم با راه اندازی اسکله صیادی آبادان ظرفیت بارانداز‌ها تا ۲ برابر افزایش می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه پایدارترین بازار آن است که فاصله از تولید به مصرف نزدیک باشد، یادآور شد: متاسفانه در میان دستگاه‌های اداری با سایر بخش‌ها فاصله زیادی وجود دارد؛ لذا برای کوتاه کردن این فاصله باید برخی اختیارات به شهرستان داده شود.
منبع: مهر
برچسب ها: آزادی ، اقلیم ، آبادان ، صید ، پیوند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار