کد خبر : ۱۲۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰ -15 October 2019
حسین دهلوی صبح امروز در بیمارستان شریعتی درگذشت.
 
حسین دهلوی صبح امروز در بیمارستان شریعتی درگذشت.
 
به گزارش «آزادي»، سوسن اصلانی همسر حسین دهلوی در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: حسین دهلوی صبح امروز در بیمارستان شریعتی درگذشت. همسرم مدت‌ها بیمار بود و مشکل آیزایمر و ناراحتی ریه داشت.

اصلانی تاکید کرد که زمان مراسم تشییع و تدفین مرحوم دهلوی هنوز مشخص نیست و به زودی اطلاع رسانی می‌شود.

حسین دهلوی، در سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او موسیقی را از پنج سالگی نزد پدرش، معزالدین دهلوی که از شاگردان علی اکبر شهنازی بود، آغاز کرد و در ۹ سالگی با تشویق مادرش به ساز ویولن علاقه‌مند شد. دهلوی در محضر ابوالحسن صبا به یادگیری ویلون پرداخت و در هنرستان عالی موسیقی نزد حسین ناصحی و هایمو تویبر آهنگسازی را فرا گرفت. «باله بیژن و منیژه» و «سبکبال» از مشهورترین آثار حسین دهلوی هستند.

حسین دهلوی علاوه بر ساخت و تنظیم آثار متعدد و رهبری ارکستر آر زمینه موسیقی به رشته تحریر درآورده است. یکی از مهم‌ترین آثار حسین دهلوی کتاب پیوند شعر و موسیقی آوازی است که حاصل بیش از ۴۰ سال تجربه وی در تلفیق موسیقی با شعر است. این کتاب جایزه کتاب سال را بدست آورد.

آخرین کوشش دهلوی در زمینه کار‌های جمعی موسیقی ملی، پایه‌گذاری ارکستر مضرابی است که با همکاری ۶۶ نفر از نوازندگان ساز‌های مضرابی ایرانی تشکیل شد و در سال ۱۳۷۲ روی صحنه رفت.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار