کد خبر : ۱۲۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲ -09 October 2019
شبکه تلویزیونی "المیادین" لبنان بامداد چهارشنبه گزارش داد: درگیری‌های شدید میان نیرو‌های سپر فرات (ترکیه) و نیرو‌های آزادی بخش عفرین در حومه شمالی شهر حلب در شمال غرب سوریه روی داده است.
این درگیری‌ها در اطراف روستای مرعناز در حومه شمالی شهر حلب روی داده است.
 
به گزارش آزادی، از سوی دیگر برخی رسانه‌ها اعلام کردند که ارتش ترکیه به یکی از پایگاه‌های نیرو‌های دمکراتیک سوریه موسوم به " قسد" در شهر رأس العین حمله کدند.

نیرو‌های دمکراتیک کرد سوریه اعلام کردند که آن‌ها هیچ پاسخی به این حمله ترکیه که تلفاتی دربر نداشته است، نداده اند.

این خبر‌ها درحالی منتشر می‌شود که پارلمان ترکیه سه شنبه شب لایحه تمدید یکساله حضور نظامی این کشور در خارج را تصویب کرد، لایحه‌ای که به "رجب طیب اردوغان" این اجازه را می‌دهد، عملیات این کشور در عراق و سوریه را برای یکسال دیگر ادامه دهد.

وزارت دفاع ترکیه نیز دیروز (دوشنبه) اعلام کرد، مقدمات عملیات نظامی در شرق فرات (داخل سوریه) فراهم شده است.

این سومین بار است که نیرو‌های ترکیه عملیاتی را در شمال سوریه علیه کرد‌ها انجام می‌دهند. نخستین عملیات ترکیه به نام «سپر فرات» در آگوست (مرداد و شهریور) سال ۲۰۱۶ منجر به اشغال مناطق اعزاز تا جرابلس سوریه شد و دومین عملیات با عنوان «شاخه زیتون» در آغاز سال ۲۰۱۸ صورت گرفت که به اشغال منطقه عفرین انجامید.

اما این عملیات که بنابر اعلام رسانه‌های ترکیه «چشمه صلح» نام دارد، مانند دو عملیات سابق نیست. این عملیات در مساحتی به میزان ۴۶۰ کیلومتر از کرانه غربی رود فرات تا مرز‌های مشترک سوریه و عراق و به عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری خاک سوریه را شامل می‌شود.

کارشناسان نظامی پیش بینی کردند که گرچه ترکیه به راحتی می‌تواند چند کیلومتر در خاک سوریه پیشروی کند، اما تامین امنیت این منطقه و پاکسازی آن، مدت زیادی طول خواهد کشید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: