کد خبر : ۱۱۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶ -13 September 2019
دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که تصمیم انگلیس برای پیوستن به ماموریت دریایی آمریکا در خلیج فارس، تلاش‌های کشور‌های اروپایی را برای تشکیل نیرویی دریایی به منظور تضمین تردد امن در تنگه هرمز به تعویق انداخت.
به گزارش «آزادی» انگلیس و فرانسه چندی پیش پیشنهاد تشکیل یک نیروی دریایی به رهبری اروپا را که مستقل از آمریکا عمل کند، مطرح کردند.

این طرح از حمایت دانمارک، ایتالیا و اسپانیا برخوردار شد، کشور‌هایی که از بابت ماموریت دریایی آمریکا به عنوان محرکی بر تشدید تنش بین واشنگتن و تهران نگران هستند.

این طرح در پی توقیف نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» در تنگه هرمز از سوی ایران پیشنهاد شد.

در همین حال، فرانسه ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) بار دیگر تلاش می‌کند تا ماموریتی را برای محافظت از کشتیرانی تجاری در تنگه هرمز رقم زند.

به موجب طرح فرانسه، قرار است ۱۵ کشور اروپایی برای بررسی این مساله در پاریس گردهم آیند.

به گزارش رویترز از دو مبدا بروکسل و پاریس، اما دیپلمات‌های مطلع از مذاکرات بین پایتخت‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که تغییر ناگهانی راهبرد لندن برای پیوستن به ماموریت دریایی آمریکا، پیشرفت در این زمینه را نقش برآب کرده است.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: بسیاری از ما خواستار انجام این کار با کمک انگلیس هستیم و می‌خواهیم از کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران جلوگیری شود.

وی افزود: اکنون از آن جهت که انگلیس جانب آمریکایی‌ها را گرفته، این مساله دچار وقفه شده است.

براساس این گزارش، انگلیس، فرانسه و آلمان با حمایت از دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند توافق هسته‌ای را نجات دهند.

با توجه به طرح انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، لندن در ابتدا در پی ماموریتی بود که اتحادیه اروپا، ناتو یا آمریکا را به طور مستقیم درگیر نمی‌کرد، اما شامل ائتلافی سست‌تر از کشور‌های اروپایی از جمله نروژ که کشور غیرعضو اتحادیه اروپاست، می‌شد.

تهران این پیشنهاد را رد و اعلام کرد که قدرت‌های خارجی باید مسئولیت تامین امنیت خطوط کشتیرانی را به ایران و دیگر کشور‌های منطقه بسپارند.

عربستان، ایران، امارات متحده عربی، کویت و عراق بخش اعظم نفت خام خود را از طریق تنگه هرمز صادر می‌کنند.

فرانسه فرماندهی ماموریت اروپایی را برعهده خواهد داشت. پایگاه نیروی دریایی فرانسه در امارات دایر است.

ممکن است ایتالیا، دانمارک، اسپانیا، نروژ، بلژیک و سوئد به فرانسه در ماموریت اروپایی در تنگه هرمز ملحق شوند.۹۱۰۹

هلند هر دو پیشنهاد آمریکا و فرانسه را ارزیابی می‌کند، اما به گفته دیپلمات‌های غربی، این کشور پیوستن به طرح اروپایی را ترجیح می‌دهد.

برای انجام این ماموریت، به موافقت پارلمان‌های چند کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله دانمارک و هلند نیاز است.

آمریکا پیشنهاد کرده تا ائتلافی برای محافظت از مسیر حیاتی انتقال نفت در تنگه هرمز تشکیل شود که با وجود فشار‌های واشنگتن برای پیوستن جامعه بین الملل به چنین ائتلافی، اما با مخالفت بیشتر کشور‌ها مواجه شده است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: