کد خبر : ۱۱۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱ -13 September 2019
شیوه تعیین قیمت مسکن در ایران تغییر کرده است و حالا دیگر این محله و منطقه نیست که تنها مولفه تعیین قیمت در بازار نیست.
به گزارش «آزادی» ، مسکن لوکس حالا جزء جدایی ناپذیر بازار مسکن در ایران است. از لواسان تا اسلامشهر و البته در تهران تا بندرعباس، همه جا واحد‌ها میکونی لوکس و گران قیمت به چشم می‌خورند.

در گذشته زمین مهمترین مولفه در تعیین قیمت مسکن محسوب می‌شد، اما در شرایط کنونی این زمین اهمیت خود در این پروسه را از دست داده است چرا که شکل و شیوه تعیین قیمت مسکن در کشور تغییراتی جدی را تجربه کرده است. تغییر مکانیزم قیمت گذاری مسکن ریشه در تغییر شیوه ساخت در ایران دارد، گام برداری به سمت احداث واحد‌های لوکس سبب شده است این بازار شاهد چرخشی مهم در این حوزه باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم واحد‌های لوکس خالی مانده از کل واحد‌های مسکونی خالی مانده در بازار بسیار بالاست به طوری که می‌توان واحد‌های مسکونی بحرانی و خالی مانده در ایران را لوکس دانست چرا که قیمت آن بالاتر از قدرت خرید می‌ایستد. تورم مسکن چنان سرعت گرفته است که حتی مسکن مصرفی نیز از دسترس بسیاری از خانوار‌های متقاضی خارج شده است، اما لوکس‌ها ساز دیگری را در این بازار می‌زنند.

مسکن

چر بازار مسکن منجمد شد؟

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی و استاندار گلستان معتقد است طبقه‌ای جدید در ایران شکل گرفته است که متقاضی مسکن لوکس، خودروی لوکس و نماد‌های اشرافیت و ثروت در ایران است، اما همین طبقه در دوره‌هایی که اقتصاد با بحران روبرو می‌شود تقاضایش را خارج می‌کند، این چنین است که رکود بازار مسکن لوکس از بازار مسکن مصرفی بالاتر است و این واحد‌های مسکونی بدون تقاضا مانده و به انجماد بازار مسکن منجر شده است.

این نکته از سوی فعالان بازار مسکن نیز مورد تایید قرار می‌گیرد، فعالان این بازار معتقدند مسکن لوکس در جای جای کشور بی مشتری است، اما در نقاطی که تجمع مسکن لوکس وجود دارد و شهرک سازی خاص شده است، مانند باستی هیلز در لواسان این رکود به چشم نمی‌خورد، چون طبقه متقاضی این نوع زندگی به اندازه کافی پول دارد.

راهکار تعیین قیمت

حسام عقبایی، نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال خبرانلاین که آیا بازار مسکن مصرفی راکد است یا بازار مسکن لوکس گفت: طبیعتا بازار مسکن لوکس با بحرانی جدی روبروست و حجم خرید وف روش کاهش یافته است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا رکود در برخی مناطق گران‌تر پایتخت مشهود است یا خیر؟ گفت: نکته مهم اینجاست که شیوه تعیین قیمت ملک تغییر کرده است، پیش‌تر به واسطه محل قرارگیری یک واحد مسکونی در یک منطقه، قیمت تعیین می‌شد، اما امروزه این نوع سازه و امکانات ساختمان است که قیمت را تعیین می‌کند، وقتی ساختمانی باشگاه ورزشی و استخر و سونا و آسانسور اسباب کشی و ... دارد قیمت بالاتری برای آن تعیین می‌شود و ساختمان‌های معمولی نیز قیمت پایین‌تر دارند.

وی ادامه داد: این ساختمان‌ها در حالی احداث شده است که فعلا پولی برای خریدشان وجود ندارد از این رو با انبوه واحد‌های مسکونی خالی مانده روبرو هستیم.

وی گفت: همین حالا در گران‌ترین منطقه تهران واحد‌های مسکونی هست که قیمت‌هایی دو برابر قیمت عرف منطقه دارد چرا که امکانات این واحد‌های مسکونی بسیار بالاست.نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در توضیح دلایل بروز این اتفاق گفت: «از دهه ۸۰ الگوی ساخت مسکن تغییر کرده، یعنی واحد‌های لوکس بیش از کشش بازار ساخته شدند، ولی واحد‌های عمومی و مردمی چندان رشد نکردند. به همین دلیل اکنون اغلب واحد‌های خالی تهران را واحد‌های لوکسی در بر می‌گیرند که نسبت به درآمد عمومی جامعه قیمت بیشتری دارند و تعداد کسانی که می‌توانند صاحب آن شوند کمتر از واحد‌هایی است که ساخته شده است.»

او در رابطه با قیمت واحد‌های مسکونی در محلات مختلف گفت: «در شمال تهران، از شمال شرق تا شمال غرب تقریبا قیمت‌ها یکسان هستند، اما این سازه‌های خاص هستند که قیمت‌های بالا دارند. یعنی مثلا واحد‌هایی با متر ۹۰ میلیون تومان چندان براساس قیمت زمین تعیین قیمت نشدند، بلکه سازه آن‌ها بعلاوه امکانات رفاهی که آن‌ها را لاکچری کرده سبب شده تا قیمت برخی واحد‌ها سر به فلک بکشند. این مهم سبب شده حتی در لواسانات نیز که یک منطقه اطراف تهران است نیز قیمت واحد‌های خاص به اندازه مناطق شمالی تهران باشد.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تحولات قیمت مسکن در تهران و میزان ریزش قیمت‌ها نیز پاسخ داد: «قیمت واحد‌های بزرگ بین ۳۰ تا ۳۵ درصد، واحد‌های کوچک ۵ تا ۳۰ درصد و اجاره بها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشتند. با توجه به اینکه فصل نقل و انتقالات در حال اتمام است انتظار داریم روند کاهشی ادامه یابد و در مهرماه میزان کاهش قیمت‌ها ادامه یابد.»
برچسب ها: آزادی ، شیوه ، تعیین ، مسکن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: