کد خبر : ۱۱۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳ -12 September 2019
وزیر خارجه ونزوئلا تأکید کرد که اقدام واشنگتن در فعال کردن پیمان نظامی کشور‌های قاره آمریکا با هدف فراهم آوردن زمینه برای مداخله نظامی علیه «کاراکاس»، شرم‌آور آست.
به گزارش«آزادی» ، «خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا، اقدام اخیر واشنگتن در فعال کردن پیمان نظامی کشور‌های قاره آمریکا را «میراث شرم آور استعمارگری نو در آمریکای لاتین» توصیف کرد.

واشنگتن در ادامه تلاش‌های خود برای خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا و در حمایت از مخالفان ونزوئلا، به یک پیمان دفاعی دوجانبه مربوط به دوران جنگ سرد استناد کرد، به امید آنکه زمینه برای مداخله نظامی واشنگتن در این کشور آمریکای لاتین فراهم شود. (جزئیات بیشتر)

بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، آریزا تصریح کرد که تیار در دوران جنگ سرد «به دلایل ایدئولوژیکی برای مشروعیت بخشیدن به مداخله نظامی در آمریکای لاتین» نگارش و تهیه شد تا فقط جنگ بریتانیا علیه آرژانتین بر سر موضوع جزایر «فالکلند» نادیده گرفته شود.

این مقام دولتی ونزوئلا به کارگیری «این ابزار مفتضح امپریال» را محکوم و تأکید کرد که ونزوئلا «به شدت، ادعای این گروه کوچک از کشور‌هایی را رد می‌کند که وحدت ونزئلا و تمامی این قاره را تهدید می‌کنند».

وی ادامه داد: «دردآور است که کشور‌هایی که مورد حمله ارتش آمریکا قرار گرفته‌اند و روستا‌های آن‌ها از طریق پیمان تیار به غارت درآمد، امروز همان جنایت را علیه یک کشور برادر مورد تأیید قرار می‌دهند».

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) با استناد کردن به پیمان مساعدت دوجانبه کشور‌های آمریکایی (تیار) با ۱۰ کشور آمریکای لاتین و «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، در بیانیه‌ای مدعی شد که «مادورو نه تنها تهدیدی برای مردم ونزوئلا است، بلکه اقدامات وی، صلح و امنیت کشور‌های همسایه را نیز تهدید می‌کند».

تیار، یک توافقنامه دفاع نظامی دوجانبه است که زمینه را برای مداخله خارجی فراهم می‌کند و بر روی ادعا‌های پیشین دولت ترامپ مبنی بر عدم تمایل آمریکا برای مداخله نظامی در ونزوئلا خط بطلان می‌کشد.

طبق این گزارش، در حالیکه «کارلوس تروجیلو» نماینده آمریکا در سازمان کشور‌های آمریکایی اصرار دارد که تیار با هدف «تقاضا برای استفاده از نیروی نظامی» فعال نشده است بلکه این پیمان «به دنبال یک چارچوب قانونی است»، اما دولت خودخوانده گوایدو از همان آغاز به کار، خارج از قلمرو قانونی و حقوقی عمل کرده است.

دولت ترامپ در ماه ژانویه سال جاری میلادی، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت و از آن پس تمامی تلاش خود را برای اعمال فشار به دولت مادورو که چند ماه قبل از آن با آراء مردم به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شده بود، به کار گرفت تا او را از قدرت خلع کند.

پامپئو در بیانیه خود تصریح کرد: «ما از مذاکرات سطح عالی بیشتر با دیگر شرکای خود در تیار استقبال می‌کنیم تا گردهم آییم و با یکدیگر از طریق گزینه‌های چندجانبه اقتصادی و سیاسی به مسئله بحران مهم در ونزوئلا و اطراف مرز این کشور رسیدگی کنیم».

علیرغم اقدامات آمریکا و برخی از همپیمانان این کشور در به رسمیت شناختن گوایدو بعنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا، کشور‌هایی همچون چین، روسیه، ترکیه و ایران و شمار دیگری از کشورها، همچنان مادورو را بعنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

مادورو، گوایدو را بعنوان دست‌نشانده آمریکا می‌داند و واشنگتن را به سازماندهی کودتای نافرجام ونزوئلا و تأمین مالی مخالفان دولت این کشور متهم می‌کند.
منبع: فارس
برچسب ها: آزادی ، پیمان ، نظامی ، کاراکاس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: