کد خبر : ۱۰۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴ -03 September 2019
بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، کمیته موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه تشکیل شد.
به گزارش«آزادی» ، معدن و تجارت، حمید زادبوم در دیدار با حسنو دیلمره، مدیرکل قرارداد‌ها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، تاکید کرد: ایران و ترکیه دو کشور مسلمان مهم در جهان به شمار می‌آیند که می‌توانند از حیث روابط سیاسی و اقتصادی به عنوان الگویی در جهان اسلام مطرح شوند.

وی با اشاره به اینکه ملت‌های دو کشور با توجه به ظرفیت‌ها و منابع موجود در ایران و ترکیه، حق دارند از رونق اقتصادی یکدیگر بهره‌مند شوند، افزود: در ۵ سال گذشته حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از ۵۳ میلیارد دلار بوده که در راستای منویات روسای جمهور دو کشور، این مقدار تا ۵ سال آینده باید به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با مرور تاریخچه موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه که از سال ۲۰۱۵ میلادی اجرایی شد، اظهار امیدواری کرد: با حمایت دولت‌های دو کشور، این موافقت نامه به بهترین نحو و بیشترین منافع برای طرفین ادامه یافته و راه برای فعالیت تجار و بازرگانان هموار شود.

در ادامه این جلسه، حسنو دیلمره، مدیرکل قرارداد‌ها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، از اراده کشورش برای تشکیل هرچه سریع‌تر کمیته‌های فنی، برگزاری مذاکرات و بررسی موضوعات مرتبط خبر داد و گفت: یکی از راهکار‌های افزایش حجم تجارت دو کشور و ایجاد فضایی جذاب و بستری مساعد برای فعالیت‌های تجار و بازرگانان، تجارت ترجیحی است.

وی افزود: در فهرست جدید که ارائه می‌شود، حضور ایران در صنایع ترکیه نیز پیش بینی شده است.

گفتنی است، پس از بررسی‌های کارشناسی بر روی لیست‌های پیشنهادی طرفین، کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در روز‌های ۲۶ و ۲۷ شهریورماه سال‌جاری به ریاست واعظی، رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در آنکارا برگزار خواهد شد.
منبع: مهر
برچسب ها: آزادی ، کمیته ، تجارت ، ایران ، ترکیه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار